Toyota Motor Corporation — найбільша автомобільна корпорація Японії. Є основною частиною публічної компанії Toyota Group. Штаб-квартира компанії розташована в місті Тойота, префектура Аіті, Японія.
Історія Toyota почалася в 1924 році, коли японський підприємець Сакічі Тойода винайшов автоматичний ткацький верстат, який самостійно зупинявся, якщо виникала проблема з обривом нитки. Виробництво верстатів було налагоджено у власній невеликій майстерні, компанія називалася Toyoda Automatic Loom Works. У 1929 році патент на ткацький верстат був проданий британській компанії, і капітал від продажу патенту був інвестований в автомобільну промисловість. У тому ж році Кіічіро Тойода, син Сакічі Тойода, подорожував до Європи та Сполучених Штатів, щоб вивчати автомобільний бізнес і виробництво автомобілів. А вже в 1930 році почав розробляти власні автомобілі з бензиновим двигуном. Всередині компанії було створено новий відділ, директором якого став Кіічіро Тойода. А пізніше, в 1937 році, була заснована окрема компанія з виробництва автомобілів Toyota Motor Co. Так народилася Toyota, яку ми знаємо сьогодні.
У 1934 році Toyota випустила свій перший бензиновий двигун Model A, який в 1935 році встановили на перший автомобіль Toyota A1, а потім і на вантажівку G1. А виробництво другої моделі Toyota AA почалося в наступному 1936 році. Перші моделі Toyota були схожі на американські моделі Dodge і Chevrolet. Після цього влада Японії заборонила імпорт американських автомобілів, що сприяло успішним продажам автомобілів Toyota.
Під час Другої світової війни Toyota практично повністю припинила виробництво цивільних автомобілів і переключилася на виробництво техніки для японської імператорської армії. Toyota випускала бронетехніку, всюдиходи-амфібії, але пріоритетним було виробництво військових вантажівок для потреб армії і флоту. Але через гостру нестачу сировини і комплектуючих доводилося випускати техніку в базовій комплектації, економлячи на всьому, наприклад, Toyota випускала вантажівки з однією фарою.
Під час Другої світової війни заводи Toyota сильно постраждали від бомбардувань союзників. Крім того, після капітуляції Японії 14 серпня 1945 року окупаційні сили під керівництвом США заборонили виробництво легкових автомобілів у Японії. Але виробництво вантажівок для відновлення інфраструктури дозволили. Також було підписано контракт з Toyota на ремонт американської військової техніки. Але до 1947 року, з початком холодної війни між США та СРСР, пріоритети Америки змістилися в бік отримання союзника в Японії, а не покарання.
У 1947 році Toyota випустила перший післявоєнний автомобіль , модель SA. А вже в 1949 році всі обмеження на виробництво легкових автомобілів в Японії були зняті. На початку 1950-х Toyota вийшла з кризи, але була змушена закрити деякі заводи та звільнити працівників. Коли почалася Корейська війна, Toyota отримала замовлення на 1000 вантажівок від армії США. І цей наказ допоміг покращити роботу підприємства.
У 1950 році керівники Toyota, у тому числі двоюрідний брат Кіічіро Ейдзі Тойода, здійснили поїздку до Сполучених Штатів Америки, де пройшли навчання у Ford Motor Company і спостерігали за роботою десятків американських виробників. Знання, які вони отримали під час поїздки, привели до Toyota Way, філософії управління та виробничої системи Toyota, яка базується на практиці ощадливого виробництва, що перетворило компанію на лідера в автомобільній промисловості.
Історія логотипу Toyota починається в 1937 році. Перший логотип Toyota — це червоний напис Toyoda у прямокутнику, розміщеному всередині восьмикутника, що нагадує ромб. У 1949 році Toyota має новий логотип, круглий і червоний, з білою лінією. Всередині — прізвище засновника Toyota японською мовою. З 1958 по 1989 рік просто напис Toyota, змінився лише шрифт і колір. У 1989 році до напису Toyota додано знайомий графічний символ : пересічні овали, які символізують зв’язок між серцями клієнтів і серцем компанії. Також вони символізують доброзичливі і міцні довірчі відносини. Крім того, овали складаються в закруглену Т, першу літеру прізвища засновника.
У 1957 році Toyota Crown стала першим японським автомобілем, експортованим до Америки та Бразилії. У 1959 році місто Коромо, в якому розташовані заводи і штаб-квартира Toyota, було перейменовано в Toyota. У 1960-х роках Toyota почала швидко розвиватися. Перший автомобіль Toyota, вироблений за межами Японії, зійшов з конвеєра в 1963 році в Мельбурні, Австралія. У самій Японії автомобілі Toyota стали найбільш продаваними. Так, в 1992 році на частку Toyota припадало 40% проданих в Японії автомобілів. Сьогодні Toyota Motor є найбільшим автовиробником у світі та ділить перше місце з General Motors і Volkswagen.